آمار بازدیدکنندگان

6امروزmod_vvisit_counter
46دیروزmod_vvisit_counter
179این هفتهmod_vvisit_counter
368هفته گذشتهmod_vvisit_counter
1025این ماهmod_vvisit_counter
1192ماه گذشتهmod_vvisit_counter
82225کل بازدیدهاmod_vvisit_counter

بازدیدکنندگان: 1 مهمان حاضر
IP شما: 54.92.239.26
 , 
امروز: 30 مهر 1393
 
مرکبات
زمان کود دهی به مرکبات
باغبانی
نوشته شده توسط مدیر سایت   

زمان کود دهی به مرکبات
با نزدیک شدن به بهار ،درختان مرکبات بزودی به مرحله گلدهی کامل میرسند. برای تقویت گلدهی و نمو بعدی میوه ،کود دهی به مرکبات اکنون مهم میباشد.
درختان مرکبات برای رشد مناسب به ازت و هم فسفر نیاز دارند. این عناصر را میتوان با استفاده از کود فسفات آمونیوم یا از فرمول های کود دارای فسفر و ازت برای درختان مرکبات تامین نمود.

ادامه مطلب ...
 
دلایل خشکیدگی نهال در سال اول
باغبانی
نوشته شده توسط مدیر سایت   

دلایل خشکیدگی نهال در سال اول
احداث باغ یک سرمایه گذاری بلند مدت میباشد که مستلزم کار، زمان و صرف هزینه نسبتا زیاد میباشد. بنابراین هرگونه غفلت یا اشتباهی که در شروع باغداری اتفاق افتد انعکاس آن تا پایان کار ادامه خواهد داشت. در نتیجه کارشناسان باید کلیه عوامل مساعدی را که پیشرفت و موفقیت کار را تضمین مینماید از همان اوان شروع کار مد نظر قرار دهند. با توجه به اینکه در بازدید از باغات احداثی به موارد مختلفی از خشکیدگی نهالها برخورد میکنیم، در این مطلب سعی شده است دلایل احتمالی خشکیدگی نهالها در سالهای اول پست از کاشت و راههای مقابله با آنها به اختصار بحث شود.
مهمترین دلائل خشکیدگی نهال و راه مقابله با آن
1- آبیاری نامناسب یا کم آبیاری ناخواسته : از آنجائیکه آبیاری از مهمترین فاکتورهای موفقیت در استقرار باغات جدید میباشد، با این وجود به علت رعایت نکردن برخی نکات با وجود آبیاری نهال خشک  میشود. از مواردی که در آبیاری باغات تازه احداث باید توجه نمود زمان آبیاری نهال در صبحهای زود یا به عصرها موکول شود. اما مشاهده میشود آبیاری در وسط روز و در اوج گرما که نهال با پژمردگی موقت روبه رو میباشد آبیاری انجام میگیرد نکته مهمی که بایستی توجه شود اینست که تا حد امکان از آبیاری در این زمانها جلوگیری شود یا آبی که برای هرنهال استفاده میشود بایستی حجم زیادی را شامل شود، زیرا به نظر میرسد یکی از عوامل خشکیدگی نهال مقدار کم آب آبیاری در زمان نامناسب میباشد که در این شرایط باعث سوختگی نهال به علت گرمای آزاد شده میشود. مشاهده شده است در اراضی با بافت شنی چنانچه آب مورد استفاده برای نهال در حدود 15 لیتر و کمتر و زمان آبیاری نزدیک به اواسط روز و بدون مالچ پاشی عرصه صورت گیرد به احتمال بالا نهالهای فوق در عرض چند روز آثار خشکیدگی را نشان میدهند بنابراین توصیه میشود آبیاری نهالها در صبح و عصرها انجام شده و به هیچ وجه میزان آب مصرفی از 30 لیتر کاهش نیابد.

2- نهالهای غیر استاندارد: هر چند تا حد امکان سعی میشود از نهال استاندارد در احداث باغات استفاده شود با این وجود مشاهده شده در برخی موارد نهالهایی استفاده شده که از ریشه دهی خوبی برخوردار نبوده یا ریشه صدمه دیده است و به علت اینکه در احداث باغات بعد از کشت نهال آبیاری صورت نمیگیرد در شرایط تنش های کوتاه مدت احتمال خشکیدگی نهال بالا میباشد. بخصوص در نهالهای فندق باید به این مورد توجه شود. بنابراین در چنین شرایطی بایستی در هنگام کشت یا قبل از کشت نهالها را به مدت چند ساعت در آب قرار داد تا کمبود آب ناشی از حمل و نقل و دپو نهال جبران شده و در مقابل تنش ها ی اولیه مقاومت نماید و تا حد ممکن چند روز بعد از کشت اقدام به احداث تشتک و مالچ پاشی نمود.

3- آلودگی احتمالی نهال در نهالستان یا محل دپو نهال: در بیشتر منابع توصیه شده در زمان کشت نهال از محلول پرالیناژ استفاده شود تا نهالها ازآلودگی احتمالی ضدعفونی شده و تاحدودی مواد غذایی استارتر برای نهال فراهم شود. این عمل همچنین سبب ترمیم نقاط آسیب دیده از کندن نهال و هرس اصلاحی شود. اشاره شده است کود گاوی استفاده شده در محلول سبب تولید هورمونهایی میشود که باعث ریشه دهی بهتر نهال میشود. همچنین بایستی از آلوده نبودن ابزارهای کاشت و هرس مطمئن بود.
4- بیماریها و آفات: ازمهمترین بیماریها که سبب پوسیدگی طوقه نهال میشود میتوان به پوسیدگی فیتوفترایی و... اشاره نمود که باعث خشکیدگی نهال میشوند. استفاده از محلول پرالیناژ با توجه به قارچ کش استفاده شده در زمان کاشت برای ضد عفونی نهال و جلوگیری از بیماریهای قارچی موثر میباشد. از بیماریهای گردو در زمین های شن زارو خشک پوسیدگی زغالی گردو میباشد که باعث خشک شدن نهال میگردد در این عرصه ها تامین رطوبت و رعایت اصول باغبانی مفید میباشد.
مهمترین آفتی که سبب خشکیدگی نهال میشود کرم سفید ریشه میباشد که یا از قبل در زمین احداثی وجود داشته یا به علت استفاده از کود دامی پوسیده در زمان احداث باغ به عرصه منتقل میشود. این آفت سبب قطع ریشه نهال نهال و درنهایت خشکیدگی آن میشود. بنابراین رعایت نکات بهداشتی در استفاده از کود دامی عاری از آفات و بیماری در زمان احداث باغ و استفاده از محلول دیازینون در پای هرنهال برای مبارزه با کرم سفید توصیه میشود. ازعوامل دیگری که سبب خشکیدگی موقت نهال شود میتوان به حیوانات وحشی، ماندابی، بادهای سرد و گرم، آتش زدن عرصه ها و... میباشد که بایستی در  هر مورد اقدام لازم را انجام داد. به هر حال اگر مسائل فنی باغات در سالهای اول حل شود شکی نیست که باردهی باغ تسریع گردیده و سرمایه گذاری، زودبازده و جواب گوی اهداف اقتصادی نیز خواهد بود.

 
درباره مرکبات
باغبانی
نوشته شده توسط مدیر سایت   

مقدمه
مركبات با نام علمي Citrus.spp از درختان هميشه سبز بوده و در مناطقي كه داراي شرايط آب و هوايي نيمه گرمسيري يا گرمسيري باشند يعني نواحي كه خطر بروز يخ زدگي طولاني مدت كم است تا 40 درجه عرض جغرافيايي شمالي و جنوبي گسترش يافته اند. مركبات داراي 23 جنس مختلف است كه 3 جنس سيتروس، پونسيروس و فورچونلا قابل توجه بوده و جنبه اقتصادي زيادي دارند ،به صورت درخت و درختچه بوده و به غير از پونسيروس كه دوره زمستان را به صورت خزان سپري مينمايد دو جنس ديگر يعني سيتروس و فورچونلا هميشه سبز ميباشند. تعداد كروموزوم در آنها 18= n2 است.

ادامه مطلب ...
 
چگونگی رشد ونمو درختان مرکبات
باغبانی
نوشته شده توسط مدیر سایت   

درختان مرکبات به خاک غنی و دارای زهکش خوب نیاز دارند. درخت مرکبات در حال رویش به کود دهی و آبیاری دوره ای خاک ،همچنین به هرس احتیاج دارد. میوه مرکبات به سرما حساس است و (درختان در سرمای 3-2 درجه سانتی گراد زیر صفر از بین می روند) بنابراین باغداران باید توجه ویژه برای حفاظت درختان در برابر سرما داشته باشند. درختان لیمو ترش و میوه مرکبات به آب و هوای سرد بسیار حساس هستند. پایه درختان مرکبات در هنگام پیوند زدن از نظر مقاومت به سرما ،عملکرد و کیفیت میوه و سازگاری پایه با پیوندک و شرایط خاک و همچنین از نظر تحمل افات و بیماری مورد توجه قرار داد.

ادامه مطلب ...
 
تحریک شدن درختان مرکبات برای شروع زود گلدهی
باغبانی
نوشته شده توسط مدیر سایت   


بهار نیست ،اما تعدادی از درختان شروع به گلدهی میکنند در حالیکه هنوز زمان گلدهی آنها نیست. این گلدهی غیر منتظره میتواند به دلیل ترکیب غیر عادی شرایط آب و هوا باشد که از فصل پائیز شروع میشود.
در اوایل پائیز کاملا" خشک به میزان زیاد بارندگی داشته باشیم و پس از بارندگی در اوایل پائیز ،هوای خنک و سرد فرا رسد. گیاهان در واکنش به آن دوره خواب خود را شروع میکنند و در اوایل زمستان هوا غیر منتظره گرم شود ،گیاهان شروع به بیدار شدن از حالت خواب میکنند. وقتی گیاهان با دماهای گرم و رطوبت کافی در خاک مواجه شوند گیاهان فریب میخورند که فصل بهار میباشد. اگر بعد از شروع گلدهی در درختان ،دماهای سرد و یخ زدگی بوجود آید ،گل های باز شده از بین میروند. اگر درختان مرکبات باغ شروع به گلدهی نمود نگران نباشید ،چون مرکبات فقط قسمتی کوچکی از کل جوانه های گل خود را باز میکند. در حقیقت درختان مرکبات به تعداد خیلی زیاد بیش از توان خود برای تولید میوه گل تولید میکنند.

ادامه مطلب ...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 4 5 بعدي > پايان >>

صفحه 3 از 5